Negatywny BIK – gdzie uzyskać pożyczkę?

by nachwilke on

Aby uzyskać kredyt w banku, koniecznie jest spełnienie określonych warunków. Przede wszystkim należy być osobą pełnoletnią, która posiada ukończone 18 lat. To jednak nie wszystko, ponieważ żaden bank, ani nawet firma pożyczkowa nie udzieli nam pożyczki pozabankowej na raty, jeśli nie posiadamy stałego miesięcznego dochodu.

Odpowiedni dochód czyli tzw. zdolność kredytowa, jest nam potrzebna do tego, aby bank mógł określić w jakiej wysokości może nam udzielić kredytu. Uzyskanie kredytu możliwe jest zarówno w sytuacji jeśli posiadamy umowę o pracę w pełnym wymiarze pracy, prowadzimy działalność gospodarczą czy otrzymujemy emeryturę. W każdej z tych opcji, uzyskujemy dochód dzięki któremu możemy uzyskać dodatkowy kredyt. Jednak w każdym z tych przypadków, bank może poprosić nas o różnego rodzaju dokumenty potwierdzające uzyskiwane dochody.

Kredyt w sytuacji jeśli posiadamy negatywny BIK

Sama zdolność kredytowa to jednak nie wszystko. Do uzyskania zarówno kredytu jak i pożyczki potrzebna jest również odpowiednia historia kredytowa. Co to konkretnie oznacza? Nie możemy być osobą posiadająca zadłużenia, które przekreślą nasze szanse na uzyskanie finansowania. O jakich zadłużeniach jest tu konkretnie mowa? Czy jeśli raz czy dwa nie terminowo zapłaciłem rachunek za telefon to posiadam negatywny BIK? Jeśli kilka rat kredytu spłaciłem z opóźnieniem o kilka czy kilkanaście dni, to będę posiadał zły BIK? Nie, to tylko małe i nie znaczące opóźnienie w płatnościach, które nie będą rejestrowane w żadnych bazach. Jeśli więc zdarzyły nam się takie opóźnienia w spłacie, to nie będzie posiadali negatywnego BIK.

Negatywny BIK może pojawić się wtedy, kiedy opóźnienia w spłacie kredytów sięgnęły długości nawet 60 dni. Podobnie wygląda to w przypadków płatności za różnego rodzaju rachunki, czy to telefoniczne, za internet czy inne media. W tej sytuacji możemy trafić do rejestrów dłużników, ale wyłącznie w sytuacji jeśli posiadamy znaczne opóźnienia w ich płatnościach, przekraczające 60 czy 90 dni.

Czy mam szansę na kredyt, gdy posiadam negatywny BIK?

Jeśli posiadamy negatywną historię kredytową w BIK, to szanse na uzyskanie kredytu w banku mamy niestety niemal zerowe. Każdy bank weryfikuje bazy Biura Informacji Kredytowej, zanim zdecyduje się na udzielenie kredytu. Jeśli więc ocena punktowa w bazie BIK okaże się zbyt niska, bank może odrzucić nasz wniosek o kredyt. Nieco większe szanse na uzyskanie wsparcia finansowego, będziemy mieli w firmach pożyczkowych. Tu jednak należy zaznaczyć, że co raz większa liczba firm pożyczkowych weryfikuje bazy BIK. Do niedawna firmy te wykorzystywały w celu weryfikacji pożyczkobiorcy, głównie rejestry dłużników pokroju KRD (Krajowy Rejestr Długów) czy ERIF. Co raz częściej jednak, firmy te firmy dokonują weryfikacji zarówno na podstawie baz dłużników, jak również bazy BIK.

W przypadku firm pożyczkowych, największe znaczenie odgrywa jednak obecna zdolność kredytowa osoby wnioskującej o pożyczkę. Jeśli posiadamy jakieś stare opóźnienia, które w przypadku BIK mogą sięgać nawet 5 lat, to nie będzie to aż takie znaczące. Znacznie ważniejszą kwestią będzie posiadanie pozytywnej zdolności kredytowej oraz brak informacji o zadłużeniach, w bazach dłużników.

Written by: nachwilke

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *