Konsolidacja rozwiąże problem zadłużenia?

by nachwilke on

Ludzie szukają różnych rozwiązań gdy pojawia się problem zadłużenia i najczęściej wybierają te najbardziej dla nich nie korzystne. Zaciąganie kolejnych kredytów czy pożyczek w sytuacji gdy posiadamy już na koncie kilka różnych kredytów czy pożyczek nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Może to nas tylko doprowadzić do jeszcze większego zadłużenia. Jak radzić sobie w takiej sytuacji i w jakim stopniu może nam pomóc konsolidacja kredytów?

Kredyt konsolidacyjny może okazać się najbardziej sensownym rozwiązaniem w sytuacji gdy posiadamy zaciągnięte kilka różnych zobowiązań finansowych i nie wyrabiamy już ze spłatą rat. Jeśli przykładowo jest to kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, zadłużenie na karcie kredytowej czy debet w koncie, to wszystkie te obciążenia może skonsolidować w jedną całość. Działa to w ten sposób, że bank udzieli nam kredytu na spłatę wszystkich tych zobowiązań. Zrobimy więc porządek z wszystkimi kredytami które mamy na koncie, one będą spłacone a nam pozostanie do spłacania jeden kredyt, z jedną ratą. Oczywiście ta rata będzie tak dopasowana, żeby nie obciążała nas finansowo i będziemy w stanie ją spłacać każdego miesiąca. Wydłużony zostanie przy tym okres spłaty.

W jakiej wysokości można uzyskać kredyt konsolidacyjny i w jakich bankach? W zasadzie większość banków udziela takich kredytów i wcale nie musi to być bank, w którym do tej pory braliśmy kredyty czy posiadamy jakieś zobowiązania. Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto przeanalizować kilka różnych opcji aby uzyskać najbardziej korzystną dla nas ofertę. Maksymalną kwotą kredytu konsolidacyjnego jest kwota 200 000 zł, jednak zdarzają się oferty bankowe które są w stanie zaoferować nawet do 500 000 zł czyli do pół miliona złotych. Oczywiście aby uzyskać takie wysokie kwoty kredytu konsolidacyjnego, wymagana jest odpowiednia zdolność kredytowa. Niekiedy bank może od nas wymagać również dodatkowych poręczycieli czy zabezpieczenia na nieruchomości, szczególnie w sytuacji gdy wnioskujemy o większe kwoty.

Przykładowe oferty kredytów konsolidacyjnych do 200 000 zł

Kiedy jest możliwa konsolidacja kredytów? Jest ona możliwa wyłącznie w sytuacji, gdy osoba starająca się o taki kredyt posiada zadłużenia w postaci kredytów bankowych. Nie jest więc możliwa konsolidacja pożyczek pozabankowych czy chwilówek za pomocą bankowego kredytu konsolidacyjnego. Można wziąć kredyt na spłacenie takich pożyczek, ale to już w postaci tradycyjnego kredytu gotówkowego który będzie nieco wyżej oprocentowany od kredytu konsolidacyjnego. Trzeba przy tym posiadać pozytywną historię kredytową w bazach BIK.

W nieco trudnej i skomplikowanej sytuacji mogą więc znaleźć się osoby, które posiadają zadłużenia głównej w postaci pożyczek pozabankowych czy chwilówek. Nie opłaca się na nie zaciągać kolejnych pożyczek, ponieważ wpadniemy w jeszcze większą pętle zadłużenia. Jeśli łączne zadłużenie nie przekracza 25 000 zł, możemy pomyśleć o pożyczce dla zadłużonych z poręczycielem, które w ofercie ma firma Rapida Money. Firma umożliwia uzyskanie pożyczki ze spłatą do 48 miesięcy, której koszt jest niższy niż w przypadku tradycyjnych pożyczek pozabankowych. Wymagany jest przy tym jednak poręczyciel, który posiada pozytywną historię kredytową oraz odpowiednią zdolność kredytowa. Pożyczkobiorca w tym wypadku może mieć negatywną historię kredytową w BIK czy posiadać zadłużenia w bazach.

Written by: nachwilke

4 komentarze

Szymon Z

To jeszcze jest jakieś rozsądne rozwiązanie a nie pożycznie na lewo i prawo dodatkowych pożyczek, z wysokim oprocentowaniem. Kredyt konoslidacyjny bierzemy raz, mamy jedną ratę i niższe oprocentowanie takiego kredytu, więc jeśli ktoś ma nóż na gardle w postaci kilku kredytów to zdecydowanie warto przemyśleć taką konsolidację. Niektóre banki nawet dają nawet dodatkową kwotę, jeśli przykładowo mamy jakieś dodatkowe zadłużenia w postaci faktur za telefon itp. to wszystko możemy sobie pospłacać i zacząć praktycznie od nowa. Pod warunkiem że nie będzie nas kusić do kolejnych pożyczek.

Reply
Paweł Maron

Pewnie rozwiąże, pod warunkiem że dostaniemy taki kredyt. Pewnym minusem jest to że taką konsolidację możemy zrobić tylko w przypadku kredytów bankowych. Nie ma chyba żadnej korzystnej oferty pozabankowej która byłaby alternatywą dla takiego kredytu gdy nie dostaniemy go w banku.

Reply
Biszop

Trzeba pamiętać że w ramach kredytu konsolidacyjnego możemy również pozyskać dodatkową kwotę gotówki. A taka może nam posłużyć np. na spłatę innych zadłużeń np. pożyczek pozabankowych czy chwilówek jeśli takie mamy.

Reply
Dorcia

U mnie rozwiązało gdy z pomocą znajomego wzięłam pożyczkę w Rapida Money. Ostatnio nawet poleciłam znajomej, która też miała problem zadłużenia, ale niestety widzę że oferta nie jest już odstępna. Czy są podobne oferty do rapida?

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *